Wednesday

Complete Term 2 timetable 2019

Monday         Tuesday       Thursday        Friday

Wednesday
COURSE TUTOR TIME
Art – Acrylics & Beyond (CA) Gayle Xuereb 1.00 – 4.00
Art – Exploring Acrylics (CA) Gayle Xuereb 9.00 – 12.00
*Art – Pen Plus Beginners Jackie Watson 8.30 – 10.30
*Art – Pen Plus Intermediate Kay Taaffe 10.45 – 12.45
*Art – Pencil All Sorts Self Tutored 10.45 – 12.45
*Art – Pencil Drawing Beginners Alex Ferguson 1.00 – 2.30
Art – Pencil Drawing Continuing Self Tutored 8.30 – 10.30
*Art – Watercolour Beginners Gail Greening 1.00 – 3.00
*Art – Watercolour Continuing Gail Greening 2.00 – 4.00
Burlesque on a Chair Beginners Chris Miles 4.00 – 5.00
Burlesque on a Chair Continuing Chris Miles 3.00 – 4.00
*Cardmaking 1 (CH) Di Greenaway 11.15 – 12.45
Cardmaking 2 (CH) Di Greenaway 1.00 – 2.30
*Colour In & Relax Heather Hughes 8.30 – 10.30
*Computer – Ipad Beginners Geoff Archer 8.30 – 10.00
*Computer – Photoshop Beginners 1 Julie Rowbotham 2.00 – 3.30
*Computer – Photoshop Beginners 2 Julie Rowbotham 10.30 – 12.00
Computer – Photoshop Intermediate Albert Lutje 12.15 – 2.00
Contemporary Australia (Part 2) Juri Linins 2.15 – 3.45
Crochet     (CH) Nancy Jack 9.00 – 11.00
*Family History Advanced Shauna Hicks 2.30 – 3.45
*French Conversation Intermediate Carolyn Frankcom 10.15 – 11.45
*French Conversation Workshop Victor Perez 8.30 – 10.00
Global History (Part 2) Juri Linins 10.45 – 12.15
*Guitar – Advanced Rhythm (SC) Peter McGruddy 11.00 – 12.30
Guitar – Basic Rhythm Jim Binnie 11.00 – 12.30
Indoor Bowls  (6) (IB) Rick Stephens 12.30 – 4.00
Mahjong 2 Gwen Newell 11.30 – 2.30
Music  Appreciation (TH) Martin White 9.30 – 11.00
*Music – Keyboard Continuing Carole Wild 12.30 – 2.00
*Music – Keyboard Experienced Carole Wild 10.45 – 12.15
*Music – Keyboard/Piano (TH) Margaret Scott 9.00 – 11.00
*Photography Basics Cont.( 29 May) (5) Gail Goodair 8.30 – 10.30
*Poets Corner Investigate & Celebrate  Poetry Barry Finch 1.00 – 3.00
Tai Chi – Beginners 1 Robbie Campbell 8.45 – 10.00
Tai Chi – Intermediate 1 Jan Rose 10.00 – 11.00
Tai Chi Chuan Julie Smart 8.00 – 9.00
U-Can Dance Beginners Jennifer Blanchard 5.30 – 6.30
U-Can Dance Continuing Jennifer Blanchard 6.30 – 8.30pm
*Ukulele Intermediate 1 Nola Strawbridge 1.00 – 3.00
*Ukulele Intermediate 2 Heather Arkinstall 3.15 – 4.30
Yoga with Sharmayne Sharmayne Kurtz 7.00 – 8.00

TIMETABLE GUIDE

* Fully Subscribed Courses

(6) ……  6 week Course

(5) …..  5 week course

(TH) …. The course is held at the Tutors Home

(CA) …  The course is held at Bribie Isl Community. Art  Centre

(CH) ..  The course is held  at Coungeau House, Banya St.

(CP) …   The course is held at Cosmos Park

(IB) …    The course is held at the Indoor Bowls Clubhouse

(BB) …   The course is held at the Bongaree Bowls Club

(SC) …    This course is being held at the Bribie Soccer Club

Comments are closed.